Zakup od osób prywatnych
Bardzo popularną metodą zakupu używanego samochodu jest zakup od osoby prywatnej, która nie prowadzi firmy. Prywatny oznacza tutaj ofertę pojazdu na przykład na platformie internetowej wystawioną przez obecnego właściciela (lub upoważnionego przedstawiciela), który prezentuje go potencjalnym nabywcom i samodzielnie sprzedaje. Można korzystać z ogłoszeń nie tylko w internecie, ale także np. rozklejonych w mieście. Obecnie coraz rzadziej spotyka się takie działanie, ponieważ popularne niegdyś słupy ogłoszeniowe powoli przechodzą do historii. Czasem widuje się jednak kartki z ogłoszeniami na przystankach autobusowych czy w innych miejscach publicznych. Wiele osób często działa też na zasadzie tzw. poczty pantoflowej. Tradycyjnie rozpytujemy znajomych czy rodzinę i koniec końców np. znajomy szwagra czy sąsiad cioci ma do sprzedania świetne auto.
Prawdę mówiąc, gdy kupujemy od znajomych mamy mniejszy lub większy ogląd na sytuację. Nawet jeśli nie znamy dokładnego stanu technicznego, unikamy największych zagrożeń znanych z wciąż popularnych komisów np. powypadkowej historii, fałszowania przebiegu, poważnej usterki. Jedną z największych zalet kupna od osób prywatnych jest cena. Zazwyczaj samochody używane sprzedawane prywatnie są tańsze niż te, które oferują dealerzy.
Zakup przez internet
Od pewnego czasu coraz więcej portali internetowych działa na rynku samochodów używanych. Taką sprzedaż prowadzą zarówno prywatni właściciele, jak i profesjonalne salony motoryzacyjne
Samochodu w internecie można szukać na ogólnodostępnych portalach. Są bardzo proste w obsłudze, ponieważ posiadają intuicyjny interfejs oraz system filtrowania ogłoszeń, który pozwala zawęzić wyszukiwany zbiór. Możemy od razu odrzucać oferty znajdujące się poza naszym zasięgiem terytorialnym lub finansowym. Do popularnych portali ogłoszeniowych dla osób prywatnych należą m. in. Olx, Otomoto, Lento, Gumtree, AutoTrader, Sprzedajemy.pl. Warto też przeglądać fora miłośników danego model, na których wielu klubowiczów sprzedaje swoje samochody. Często można trafić na dobry egzemplarz o dokładnie udokumentowanej historii.
Jeśli zaś chodzi o portale profesjonalnych firm dealerskich zakup jest o tyle bezpieczny, że każde auto posiada gwarancję. Dealerzy zapewniają bezpłatną dostawę pod drzwi i 14-dniowy termin na zwrot pojazdu. Klient przegląda ofertę i wybiera pojazd, który najbardziej mu odpowiada. Gdy zamówienie zostanie złożone, auto jest ładowane do kontenera i wysyłane do nabywcy na koszt sprzedawcy. Często klienci od 14 do nawet 30 dni na sprawdzenie samochodu i w razie potrzeby – możliwość jego zwrotu, za co nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów. Proces od zamówienia do momentu fizycznego odebrania pojazdu może być bardzo rozciągnięty w czasie. Pomimo, że wyboru dokonuje się szybko, trzeba dłużej poczekać na samochód. Jak zawsze przy każdym zakupie internetowym istnieje ryzyko, że pojazd nie będzie “pasował” do nas i naszych oczekiwań. Kupno samochodu używanego online jest polecane głównie dla osób zdecydowanych już na konkretny model, które zamierzają kupić go zachowując maksymalny poziom bezpieczeństwa. Takie pojazdy są zazwyczaj serwisowane, co ogranicza ryzyko do minimum, jest też silna ochrona konsumenta.
Zakup w komisie lub salonie
Najbezpieczniejszy jest zakup auta z komisu. Firmy tego typu dokładnie weryfikują historii kupowanych samochodów i natychmiast eliminują te problematyczne z wyraźnymi usterkami. Starannie wybrane w ten sposób auta przechodzą szczegółową kontrolę, a ewentualne usterki usuwa się w profesjonalnym warsztacie. Samochód używany z dealerskiego komisu daje pewność bezwypadkowości, bezpieczeństwa i dobrego stanu technicznego. Warto zatem w niego zainwestować, by korzystać w pełni z jego użytkowania.
Profesjonalny komis lub dealer używanych aut zobowiązany jest do przedstawienia kupującemu wszelkich potrzebnych dokumentów. Każdy klient ma prawo znać dokładną historię samochodu, ponieważ kupuje go wydając często spore oszczędności. Pojazd musi być bezpieczny, ponieważ zależy od niego życie jeżdżących nim osób. Najlepiej, jeśli dealer zapewni nam wgląd do książki serwisowej, wykonanie jazdy próbnej oraz sprawdzenie samochodu w rejestrze VIN. Warto też skorzystać z możliwości przeglądu samochodu w ASO. Skrót ten oznacza Autoryzowaną Stację Obsługi, czyli po prostu serwis, który świadczy usługi naprawy i konserwacji pojazdów danej marki. Korzystanie z tej usługi ma wiele zalet. Po pierwsze pracujący w takiej autoryzowanej stacji mechanicy są wyszkoleni przez duże koncerny, a ich wiedza jest znacznie szersza niż specjalistów z przeciętnych warsztatów. Często też konsultują się z inżynierami producenta konkretnych marek samochodów. W autoryzowanych serwisach zazwyczaj są odgórnie określone standardy. Ważne jest używanie określonych urządzeń diagnostycznych, czy wzorów dokumentów serwisowych, ponieważ ma to wpływ na komfort korzystania z takich usług. W firmie Grupa Makurat w Gdańsku również działa stacja kontroli pojazdów (GD/ 067/P), w której można zrobić przegląd okresowy zakupionego pojazdu.