Zawód lakiernika samochodowego nie należy do najprostszych. Począwszy od pracy w trudnych warunkach, poprzez konieczność posiadania zmysłu estetycznego, aż po precyzję oraz cierpliwość, którymi musi wyróżniać się dobry specjalista. Nie da się więc ukryć, że jest to zawód niezwykle ważny i doceniany przez posiadaczy pojazdów. Sprawdź, co właściwie warto wiedzieć o tej posadzie, czym powinien wyróżniać się dobry lakiernik samochodowy oraz z jakimi warunkami musi zmagać się podczas codziennej pracy!
Lakiernik samochodowy – czym dokładnie się zajmuje?
Na samym początku warto odpowiedzieć sobie, kim właściwie jest lakiernik. Mówimy tutaj o jednym ze specjalistów, którego zadaniem jest nanoszenie tak zwanej powłoki lakierniczej na przygotowaną wcześniej powierzchnię. W tym celu wykorzystuje się specjalne farby oraz lakiery. Do zadań lakiernika nierzadko należy też renowacja różnorodnych powierzchni.
W przypadku lakiernika samochodowego wymagane są między innymi konkretne umiejętności oraz wiedza z zakresu technologii. To wiąże się z koniecznością zdobycia odpowiedniego wykształcenia. Warto jeszcze dodać, że pod pojęciem lakiernik może ukrywać się kilka różnych zawodów, jednak bez wątpienia największą popularnością cieszy się właśnie lakiernik samochodowy.
Jakie są najważniejsze obowiązki w zawodzie lakiernika?
Skoro wiemy już co nieco o tym, kim właściwie jest lakiernik samochodowy, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jakie obowiązki są związane z tym zawodem. Chociaż żyjemy w czasach, gdy wiele czynności wykonują za nas roboty, to jednak są i takie obowiązki, które wciąż pozostają w rękach ludzi. Mimo to nie da się ukryć, że niektóre z zadań, jakie kiedyś przypadały lakiernikowi, dzisiaj należą już do automatów. Co więc pozostało?
Przede wszystkim osoba na tym stanowisku musi dokonać odpowiedniej oceny powierzchni. Tutaj kluczowe jest określenie, jaki jest stopień uszkodzenia oraz co można zrobić, aby przywrócić jej dawny stan.
Bardzo ważne będzie też umiejętne usunięcie starego lakieru oraz zanieczyszczeń, które występują na powierzchni. Jest to konieczne, jeżeli chcemy przystąpić do kolejnych prac. Nierzadko wymagane jest także odtłuszczenie czy odrdzewienie. Niektóre z elementów należy zdemontować przed poddaniem ich procesowi lakierowania. Musimy zabezpieczyć również te fragmenty powierzchni, które mają pozostać nienaruszone.
Zadaniem lakiernika samochodowego jest dobór odpowiednich materiałów oraz narzędzi, których będzie używał podczas pracy. To samo tyczy się także materiałów, czyli farb i lakierów. Sam proces ich nakładania musi być niezwykle precyzyjny
Kto może zostać lakiernikiem samochodowym?
Jeżeli chcemy zostać lakiernikiem samochodowym, może i nie jest nam potrzebne odpowiednie wykształcenie, ale bez wątpienia często okazuje się ono niezwykle przydatne. Doskonałym pomysłem może być uczęszczanie do szkoły średniej właśnie o profilu samochodowym. To na tym etapie uda nam się zdobyć podstawową wiedzę, ale także przejść praktyki, które liczą się do naszego doświadczenia.
Jednak to stałe poszerzanie wiedzy jest tutaj kluczowe. Nie możemy poprzestać na nauce w czasach szkolnych. Doskonałym pomysłem będzie ukończenie profesjonalnych kursów. Tutaj również zdobywamy zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne. Dowiemy się między innymi, jak poprawnie aplikować lakiery, w jaki sposób likwidować uszkodzenia, jak dobierać kolory czy polerować powierzchnie.
Oczywiście zakres kursu zależny będzie od tego, kto właściwie go prowadzi i ile trwa. Możemy zdecydować się na jego przejście w dowolnym momencie. To również dobre wyjście dla osób, które chcą się przebranżowić. Na zakończenie kursu otrzymamy certyfikat, który poświadcza zdobyte przez nas umiejętności. Co ważne, możemy wpisać taki certyfikat do naszego CV.
Może się okazać, że na początku naszej kariery zawodowej nie będziemy pracować przy większych zleceniach. Prawdopodobnie pozostaniemy pod opieką bardziej doświadczonego pracownika, który przeprowadzi nas przez cały proces i pomoże zdobyć doświadczenie. Są osoby, które z czasem decydują się na założenie własnej działalności. To idealne rozwiązanie, jeżeli jesteśmy fachowcami w dziedzinie i chcemy samodzielnie decydować, ile zleceń przyjmujemy.
BHP w zawodzie lakiernika
Lakiernik samochodowy Gdańsk to jeden z tych zawodów, który wymaga odpowiedniego przeszkolenia pracownika pod kątem zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to szczególnie istotne ze względu na to, że warunki, w jakich wykonujemy powierzone nam zadania, mogą być dla nas niekorzystne.
Szczególnie ważne jest więc przejście odpowiedniego szkolenia z zakresu BHP. Warto wiedzieć o tym, że praca z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy pyłami przemysłowymi niekoniecznie jest dobra dla naszego zdrowia. Dlatego też wymagane jest noszenie odpowiedniego stroju. Odzież ochronna musi być zapewniona przez pracodawcę. Najważniejsza będzie tutaj maska, której zadaniem jest ochrona naszych dróg oddechowych. Powinna ona posiadać odpowiednie parametry.
Czy z wykonywaniem tego zawodu lakiernika wiążą się jakieś zagrożenia?
Przed podjęciem się zawodu lakiernika samochodowego warto dowiedzieć się, jakie zagrożenia są ściśle związane z tą posadą. Podczas wykonywania pracy stale mamy styczność ze szkodliwymi pyłami oraz lakierami, które są niezbędne do nanoszenia powłok lakierniczych. Z tego powodu jako pracownicy jesteśmy narażeni na wybuch lub pożar w naszym otoczeniu. Niewiele osób zwraca też uwagę na to, że pozycja, w jakiej wykonujemy powierzone nam zadania, również nie jest zbyt komfortowa. Dlatego wielu pracowników narzeka z czasem na bóle pleców oraz rąk.
Podczas pracy mamy kontakt z ostrymi elementami i narzędziami, dlatego tak ważne jest, aby zachować ostrożność. Musimy jednak pamiętać o tym, że tak jak w każdej innej pracy, kluczowe jest po prostu postępowanie według zasad BHP. Należy wiedzieć, jak odczytywać oznaczenia umieszczone na opakowaniach chemikaliów oraz wykonywać czynności z uwagą i mając na względzie bezpieczeństwo nasze i naszych współpracowników.
Warto tutaj wskazać, że istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zawodu lakiernika samochodowego. Można zaliczyć do nich przede wszystkim alergie (zarówno alergie kontaktowe, jak i te dotyczące układu oddechowego). Utrudnieniem będą także wszelkiego rodzaju choroby, które wiążą się z pogorszeniem zdolności manualnych. Podsumowując – przyszły lakiernik samochodowy nie może chorować na astmę,
choroby płuc i oskrzeli czy choroby skóry.
Czy warto zostać lakiernikiem samochodowym?
To, ile jest w stanie zarobić lakiernik samochodowy, będzie zależne przede wszystkim od jego umiejętności oraz miejsca zatrudnienia (na przykład lakiernik Gdańsk może liczyć na duży ruch w związku z wielkością miasta, w którym pracuje). Zarobki lakierników mogą być również uzależnione od nabytego wykształcenia. Najlepsi pracownicy bez wątpienia są w stanie zarobić satysfakcjonujące ich pieniądze.
Nie da się jednak ukryć, że nie każdy może zostać lakiernikiem samochodowym. Konieczne jest posiadanie odpowiedniego poczucia estetyki, cierpliwości czy umiejętności pracy w warunkach monotonnych. Dobry lakiernik powinien również wykazywać się niemałą precyzją podczas realizowania powierzonych mu zadań.
Tutaj warto jeszcze dodać, że w zawodzie lakiernika samochodowego czasami zdarza się konieczność pozostania w pracy na nadgodziny. Wiele będzie zależało od realizowanych projektów oraz czasu, jaki może być na nie poświęcony. Z całą pewnością można liczyć jednak na stabilne miejsce pracy z odpowiednią umową od pracodawcy. Wiele warsztatów działa w trybie jednozmianowym, jednak zdarzają się i takie, gdzie występują aż trzy zmiany.